Pojezierze Palowickie: zielony zakątek niedaleko Czerwionki-Leszczyn
Pojezierze Palowickie znajduje się na Górnym Śląsku, w gminie Czerwionka-Leszczyny i położone jest między Żorami a Orzeszem, we wschodniej części pięknego Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Jest to niezwykle malownicza okolica, która obfituje w zróżnicowaną roślinność, ptactwo wodne, akweny wodne i rzadkie gatunki zwierząt. Jest to wspaniała lokalizacja, by złapać oddech i odpocząć na łonie natury. To zielone płuca Śląska. Miejsce to warto odwiedzić pieszo lub na rowerze. Zimą przygotowywana jest tam również ścieżka do pokonania na nartach biegowych. Miejsce to oferuje również wspaniałe widoki do plenerowych sesji zdjęciowych.
Pliszki, czaple i kaczki – skrzydlaci mieszkańcy tych okolic
Największe stawy na terenie Pojezierza Palowickiego stanowią Garbocz, Łanuch i Jesionka. Akweny ciągną się wzdłuż doliny rzeki Jesionki. Mija się tam również Stawy Łańcuchowe, które swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznemu układowi akwenów wodnych, co widać w szczególności, gdy podziwia się je z lotu ptaka.
Wszystkie palowickie stawy stanowią miejsce życia i wzrostu wielu różnych gatunków zwierząt oraz roślin. Wśród porastającej te tereny fauny na uwagę zasługuje w szczególności grążel żółty, który zachwyca swoimi żółtymi kwiatami i wielkimi, płaskimi liśćmi w kształcie talerzy. Tamtejsze akweny porastają także grzybienie białe oraz czermień błotna.
Ze względu na rozległe, podmokłe i bagienne tereny, na Pojezierzu Palowickim spotkać można wielu skrzydlatych mieszkańców, np. czaplę białą, kurkę wodną oraz błotniaka stawowego, ale także liczne gatunki płazów. Na ptasiarzy czeka prawdziwy raj w szczególności przy największym akwenie w okolicy – stawie Łanuch. Można tam zaobserwować kaczki krzyżówki, łabędzie nieme, łyski oraz pliszki.
Industrialne widoki – nie tylko zielone tereny
Okolice Pojezierza Palowickiego to jednak nie tylko piękne, zielone tereny. Można tam znaleźć również industrialne pozostałości dawnej huty „Waleska”, które ukazują tradycje hutnicze regionu. Można do niej trafić kierując się oznakowaniami ścieżki edukacyjnej, która ma 3,5 kilometra i prowadzi ze Szczejkowic aż do ruin huty. Jej początek wyznacza tablica dydaktyczna. Trasa ta częściowo pokrywa się z inną ścieżką wycieczkową, a mianowicie ze Szlakiem Początków Hutnictwa, jednakże w pewnym momencie obie trasy rozchodzą się, a ścieżka edukacyjna przebiega w bliskiej odległości brzegów stawów.
Fabryka „Waleska” powstała w 1830 roku i działała do 1855 roku, a jej właścicielem był Franciszek Winckler. Dziś w najlepszym stanie uchowała się jej gichta, czyli wieża wyciągowa. To nie koniec ciekawych atrakcji tych okolic. W pobliskich Palowicach zwiedzić można urokliwy, drewniany kościółek pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, który zbudowany został na przełomie XVI i XVII wieku oraz stadninę koni. Natomiast w pobliskich Szczejkowicach znajduje się źródełko i chatka na wodzie, zaaranżowano tam również miejsce na ognisko.
Na uwagę zasługuje również Stara Droga prowadząca z Palowic do Żor, którą przecinają liczne ścieżki rowerowe. Obsadzona jest ona różnymi typami dębów: czerwonymi, szypułkowymi i błotnymi.
Chatka Shreka – nietypowa atrakcja w sercu lasu
Jedną z ciekawszych atrakcji Pojezierza Palowickiego jest także słynna już w całym regionie tzw. chatka Shreka. Miejsce to ukryte jest w środku lasu i nie jest łatwo je odnaleźć, ale najlepiej odwiedzić je na rowerze wspomagając się nawigacją. Swoją nazwę chatka zawdzięcza niesamowitemu podobieństwu do miejsca zamieszkania Shreka, bohatera kultowego już filmu animowanego z 2001 roku.
Warto pamiętać, że chatka znajduje się na terenie prywatnym, zaleca się więc zachować ciszę i nie zaglądać do jej wnętrza.
W żadnym innym miejscu nie widziałam takiej ilości czapli. Ewidentnie polubiły podmokłe tereny Pojezierza Palowickiego. Radzę zabrać ze sobą spray na komary.