Pomysł na weekendowy spacer: ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Głębokie Doły”
Województwo śląskie to nie tylko miejskie atrakcje, industrialny charakter i pogórniczy krajobraz. Na terenie gminy Czerwionka-Leszczyny znaleźć można jeden z największych kompleksów leśnych na całym Górnym Śląsku. Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich zajmuje powierzchnię 493,87 kilometrów kwadratowych, a na jego terenie znajduje się ścieżka przyrodniczo-edukacyjna Uroczysko „Głębokie Doły”.
Bogata fauna i flora
Ścieżka Uroczysko „Głębokie Doły” działa od 2005 roku i jest projektem Nadleśnictwa Rybnik. Cała trasa ma długość 1,9 kilometra i znajduje się na obszarze Leśnictwa Książenice. Teren Uroczyska zajmuje powierzchnię około 100 hektarów i ulokowany jest pomiędzy wsiami Ochojec, Książenice i Czerwionka-Leszczyny.
Las ten wyróżnia bogata fauna i flora, a niektóre tamtejsze okazy leśne mają nawet 150 lat i przypominają o dawnej Puszczy Śląskiej. Wśród roślinności rosnącej na terenie Głębokich Dołów dominują gatunki liściaste, jak olszyny i buczyny. Teren ten zamieszkuje również ogromna ilość ptactwa (nawet 43 gatunki), w tym te podlegające ścisłej ochronie gatunkowej, jak np. bocian czarny.
Polana edukacyjna i zagroda danieli
Uroczysko „Głębokie Doły” można pokonać jednym z trzech szlaków turystycznych: zielonym lub żółtym (obie trasy piesze) oraz niebieskim (trasa rowerowa). Przecina je również zaaranżowana ścieżka przyrodniczo-edukacyjna. Po drodze – na przystankach zainstalowanych zostało kilkadziesiąt tablic edukacyjnych, które prezentują bogactwo rosnącej tam flory i żyjącej tam fauny. Zapoznają również z tajnikami hodowli i ochrony lasu, jak również ukazują procesy zachodzące w środowisku leśnym. Centralnym punktem ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej jest polana edukacyjna. Znajduje się tam 10 dużych tablic oraz miejsce do odpoczynku i posiłku – zainstalowane zostały tam ławki i stół oraz wydzielono zabezpieczone miejsce na ognisko.
Poza spacerem w relaksującej, leśnej scenerii na rodziny z dziećmi i wszystkich pasjonatów dzikich zwierząt czeka ciekawa atrakcja, a mianowicie pokazowa zagroda danieli. Można ją znaleźć przy zabytkowej leśniczówce z 1906 roku. W zagrodzie można z bliska zobaczyć te szlachetne zwierzęta i podejrzeć jak wygląda ich codziennie życie.