Francuscy specjaliści z dziedziny środowiska badają działania mające na celu rewitalizację składowiska górniczego w Czerwionce-Leszczynach
Wybrani przedstawiciele z Francuskiego Narodowego Instytutu Środowiska Przemysłowego i Ryzyka (INERIS), GEODERIS – grupy promującej interes publiczny, której członkami są między innymi ludzie z Ministerstwa Transformacji Ekologicznej i Solidarności oraz BRGM – czołowej francuskiej służby geologicznej specjalizującej się w badaniu powierzchniowych i podpowierzchniowych zasobów ziemi w kontekście ich zrównoważonego rozwoju, odwiedzili składowisko odpadów górniczych w Czerwionce-Leszczynach.
Od strony polskiej, we wspomnianym spotkaniu uczestniczyli delegaci spółki ZOWER, oficjele z urzędu gminy Czerwionka-Leszczyny oraz pracownicy Politechniki Śląskiej. Wśród nich byli dr inż. Zenon Różański, dr hab. inż. Paweł Wrona, który jest profesorem PŚ, a także dr inż. Jacek Korski z Instytutu Techniki Górniczej KOMAG z siedzibą w Gliwicach.
Głównym celem tego spotkania była prezentacja polskiej wiedzy i sukcesów w obszarze rewitalizacji składowisk odpadów powęglowych oraz działań mających na celu przeciwdziałać ich samozagrzewaniu. W ramach tego spotkania, omówiony został również zakres współpracy pomiędzy sektorem przemysłowym, akademickim i lokalnym samorządem. Sposób, w jaki te trzy instancje współdziałają opiera się na zasadach gospodarki obiegu zamkniętego, co umożliwia przywrócenie środowisku i społeczeństwu terenów poprzemysłowych poprzez wykorzystanie ubocznych produktów wydobycia oraz odpadów spalania pochodzących z górnictwa i energetyki.