„Inwestycja Roku” przeprowadzona w Czerwionce-Leszczynach
Już tradycyjnie Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami wręczała nagrody w ramach Gali Finałowej konkursu „Inwestycja Roku”. Wydarzenie odbyło się 30-go września w Warszawie. Jedną z kategorii w konkursie są „Obiekty historyczne”. W tym roku za inwestycję roku uznano rewitalizację zameczku, który znajduje się w dzielnicy Leszczyny. Tym samym nagroda trafiła do Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny. Z tego tytułu gratulujemy tak prestiżowej nagrody, jak tez świetnie przeprowadzonej inwestycji.
Uroczysta Gala w Warszawie
W imieniu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny nagrodę odebrał Marcin Janużyk wraz z Marianem Uherkiem, którego zastąpił na stanowisku dyrektora Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
W uroczystej Gali udział wzięli przedstawiciele władz spółdzielni mieszkaniowych, zakładów komunalnych, przedsiębiorcy, który działają na rynku nieruchomości, czy przedstawiciele władz samorządowych oraz lokalnych.
Rewitalizacja zameczku w Czerwionce-Leszczynach
Prace skupiły się wokół przywrócenia zameczkowi dawnego kształtu. Obiekt powstał w latach 1882-1883. Jego właścicielem był, jak też zleceniodawcą Konrad Bartelta. Zameczek powstał w miejscu, gdzie uprzednio stał drewniany dwór. Jego wygląd wzorowano na włoskich willach renesansowych. Dlatego też, przez długi czas, uchodził za jeden z najwspanialszych obiektów tego typu na Śląsku. Dzięki dostępowi do zdjęć, które przedstawiały oryginalny wygląd zameczku, architekci bardzo dużo czerpali z tego źródła informacji. Chcieli jak najwierniej odwzorować pierwotny wygląd obiektu. Nie chodziło tylko i przywrócenie dawnej bryły (stąd budowa tarasu), ale również o bardzo szczegółowe elementy fasady, rzeźby i zdobienia, które dodają zameczkowi dodatkowego uroku. Pracom konserwacyjnym poddano także drzwi, które nadawały się do ponownego montażu.
Najwyższa precyzja w pracach konserwatorskich
Prace zlecono firmie, która posiada bogate doświadczenie w tego typu realizacjach. Wszystko dlatego, iż było to spore przedsięwzięcie finansowe, gdzie pomyłki, czy niedociągnięcia nie mogły się pojawić. Łączny koszt rewitalizacji wyniósł prawie 14 mln złotych. Środki udało się pozyskać z budżetu unijnego jak również budżetu państwa.
Obiekt ten był popularnym miejscem, jeśli chodzi o wycieczki. Stanowił istotny element na mapie Czerwionki. Prace konserwacyjne pozwoli ocalić tak piękny zameczek przed zniszczeniem. Teraz, odnowiony i utrzymany w pierwotnym stylu, przyciąga jeszcze większą liczbę turystów. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji podziwiać zameczku po rewitalizacji, z pewnością powinien to zrobić.